Türkiye'ye Getirilen 3 Tane Yaralı Yaşamını Kaybetti

Dünya Sağlık Örgütü ve de Kimyasal Silahlarını Yasaklama Örgütü İdlib kentindeki katliamının hemen sonrasında otopsi işlemlerine katılmak amacıyla Türkiye'ye gelecek.

Türkiye'ye Getirilen 3 Tane Yaralı Yaşamını Kaybetti
Bu içerik 250 kez okundu.

Dünya Sağlık Örgütü ve de Kimyasal Silahlarını Yasaklama Örgütü İdlib kentindeki katliamının hemen sonrasında otopsi işlemlerine katılmak amacıyla Türkiye'ye gelecek.

Sağlık Bakanlığı Suriye'de yaşanan saldırı sonrasında Türkiye'ye getirilen Suriyelilerden birinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık "29 yaralının tedavilerine devam edilmekte olup, hastanelerde tedavi gören 3 yaralı yaşamını yitirmiştir" açıklamasını yaptı.

İdlib'teki kimyasal katliamın ardından Türkiye'ye getirilen Suriyeliler arasında hayatını kaybedenlerin otopsi işlemlerini incelemek üzere Dünya sağlık Örgütü ve Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü Türkiye'ye geliyor.  

İdlib'te dün gerçekleşen saldırıda yaralanan 32 kişi Türkiye'ye getirilmişti. 32 kişiden 2 kişi hayatını kaybetmiş 30 yaralı Hatay ve Gaziantep'te tedavi altına alınmıştı.

SAĞLIK BAKANLIĞI: 3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 

Sağlık Bakanlığı Suriye'de yaşanan saldırı sonrasında Türkiye'ye getirilen Suriyelilerden biri kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakanlık "29 yaralının tedavilerine devam edilmekte olup hastanelerde tedavi gören 3 yaralı yaşamını yitirmiştir." açıklamasını yaptı.

Ölü sayısının 70'e çıktığını duyuran Dünya Sağlık Örgütü, kimyasal saldırıda sinir gazının kullanıldığını açıklamıştı. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan yazılı açıklamada  "Aralarında çocukların da bulunduğu 70'i aşkın kişinin ölmesine yol açan ve yüzlerce kişiyi etkileyen saldırıda yüksek düzeyde zehirli kimyasal kullanıldığına yönelik raporlar nedeniyle alarm durumundayız. Bazı vakaların, sinir gazı içeren organik fosfora maruz kaldığını gösteren bulgular var" ifadeleri yer aldı.


"2013'TEN BU YANA EN DEHŞET VERİCİ MANZARA"

 İdlib'de yaşananların 2013 yılında Suriye'nin Guta şehrindeki vakadan sonra en dehşet verici kimyasal saldırı olduğunu belirtiyor.

Dünya Sağlık Örgütü  Acil Sağlık Programı Yürütücü Direktörü Dr.  Peter Salama, "İdlib'den gelen fotoğraf ve raporlar beni şaşkına döndürdü, hem üzgün hem de sinirliyim. Bu tür kimyasal silahların uluslararası hukuk tarafından yasaklanmıştır, çünkü kabul edilemez bir barbarlığı simgeliyorlar." dedi.

Suriye'de kimyasal silahlar kullanıldığına dair ilk bulgular 2012 yılında gün yüzüne çıkarak gün geçtikçe daha sık görülen klor gazı saldırıları ile arttı.

Bölgedeki hastanelerin, sürekli olarak yaşanan çatışmalar yüzünden, kapasitelerinin limitli olması ve İdlib'de bulunan Al Rahma Hastanesi'nin de saldırılarda zarar görmesiyle, yaralılar Türkiye'nin güney doğusunda yer alan şehirlere nakledildi.

 

idlib kimyasal katliam suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı