Esad'ın Rusya'yı Dünya Gözünde Küçük Düşürmüş Olduğunu Açıkladı

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM)deki Daimi Temsilcisi görevindeki Matthew Rycroft, Suriye'nin İdlib kenti içerisinde gerçekleşen kimyasal saldırılara yönelik açıklamalar yaptı.

Esad'ın Rusya'yı Dünya Gözünde Küçük Düşürmüş Olduğunu Açıkladı
Bu içerik 295 kez okundu.

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM)deki  Daimi Temsilcisi görevindeki Matthew Rycroft, Suriye'nin İdlib kenti içerisinde gerçekleşen kimyasal  saldırılara yönelik açıklamalar yaptı. 

Açıklamasında "Esad, Rusya'yı dünyanın gözü önünde küçük düşürüyor. Rusya  itibarını geri kazanmak istiyorsa, bu saldırıyı kınamalı." dedi.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'nin İdlib kentinde düzenlenen kimyasal  silah saldırısının ardından Fransa ve İngiltere'nin talebi üzerine konuyu  görüşmek üzere toplandı.

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Rycroft, Konsey'de yaptığı  konuşmada, Rusya ve Çin'in BM Güvenlik Konseyi'ndeki vetolarının Esad rejimini  cesaretlendirdiğini belirterek, bu vetoların sonuçlarının dün İdlib'e kimyasal  saldırı olarak geri döndüğünü söyledi.

Bütün bulguların bu saldırının bir kaç saat boyunca havadan geldiğini,  sinir gazı kullanıldığını ve saldırıların rejim tarafından düzenlendiğini  gösterdiğini ifade eden Rycroft, kimyasal silah kullanımının savaş suçu olduğunu  vurguladı.

"Esad Rusya'yı küçük düşürüyor"

Rycroft, "Esad, Rusya'yı dünyanın gözü önünde küçük düşürüyor. Rusya  itibarını geri kazanmak istiyorsa, bu saldırıyı kınamalı." dedi.

Rusya tutumunu değiştirmezse BM Güvenlik Konseyi'nin yine tıkanacağı  uyarısında bulunan Rycroft, şunları söyledi:

"Dünya bize hiçbir şey yapamayan diplomatlar olarak bakıyor, Rusya'nın  uzlaşmaz tavrı karşısında elimiz kolumuz bağlı... Bu korkunç anlamsız saldırılara  son vermeye yönelik planınız ne? Bizim bir planımız vardı ama siz Esad'i korumak  için bunu reddettiniz."

Francois Delattre

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Francois Delattre ise "Çocukları ve  kadınları öldürenleri, onlara büyük acı çektirenleri kınamak için neyi  bekliyoruz... Dünya bizi izliyor." dedi.

Uluslararası toplumun kimyasal silahların kullanımı karşısında sessiz  kalmasının, sorumluların cezalandırılmaması mesajı göndereceğine dikkati çeken  Delattre, bunun son derece tehlikeli ve kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Delattre, Rusya'ya rejime karşı daha güçlü bir baskı uygulaması  çağrısında bulundu.

ingiltere esad rusya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı