Amerika'dan Türkiye İle Alakalı Flaş Bir Açıklama

Amerika Birleşik Devletleri'nin Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı bulunan Terörle Mücadele Merkezinin Direktörü görevindeki Orgeneral Michael Nagata; Türkiye'nin DEAŞ terör örgütünü sınırlarından uzaklaştırmak ve de temizlemek amacıyla Suriye'de bir dizi operasyon gerçekleştirdiğini belirtti.

Amerika'dan Türkiye İle Alakalı Flaş Bir Açıklama
Bu içerik 214 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı bulunan Terörle Mücadele Merkezinin Direktörü görevindeki Orgeneral Michael Nagata; Türkiye'nin DEAŞ terör örgütünü sınırlarından uzaklaştırmak ve de temizlemek amacıyla Suriye'de bir dizi operasyon gerçekleştirdiğini belirtti. 

Sonrasında ise; " Bu operasyonların doğal sonucu olarak yabancı savaşçıların Türkiye sınırını geçmesi oldukça zorlaştı" dedi.

Orgeneral Nagata, Washington merkezli Uluslarası Stratejik Etütler Merkezinde (CSIS) yabancı savaşçılarla mücadele üzerine düzenlenen bir panelde konuştu.
 
Türkiye’ye çok sık ziyarette bulunduğunu ve hem askeri hem de siyasi yetkililerle görüşmeler yaptığını ifade eden Nagata, “Rahatlıkla şunu ifade  edebilirim ki Türkler, DEAŞ’ın son birkaç yıldır değişik şekillerde yaptığı saldırılar sonucunda Türkiye’de çok can kaybı olması sebebiyle DEAŞ’a karşı oldukça öfkeliler.” dedi.
 
Türkiye’yi ilk kez Özel Kuvvetler Komutanı olarak 2014’te ziyaret  ettiğini ve o zamanlar DEAŞ’ın Türkiye’de kanlı eylemler yapmaya başladığını ifade eden ABD’li general, Türkiye’nin DEAŞ terörizmi konusundaki endişesine ilk  kez net olarak o zaman şahit olduğunu vurguladı.
 
TSK'nın operasyonları, yabancı teröristlere sınırı kapattı
 
Nagata, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Sonraki aylarda da gördüğümüz üzere sadece Türkiye, sınırlılarını  geçmek üzere olan potansiyel yabancı teröristlere aman vermemeye başladı. Ayrıca  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), DEAŞ’ı kendi sınırlarından uzaklaştırmak ve  yüzlerce kilometre karelik alanı DEAŞ’tan temizlemek üzere Suriye sınırını geçti  ve bir dizi operasyon yaptı. Bu operasyonların doğal sonucu olarak yabancı savaşçıların Türkiye sınırını geçmesi oldukça  zorlaştı. Bunu ilk elden gördüm.”
 
Yabancı savaşçı akışını tamamen durdurmanın mümkün olmadığını ifade seks hikayeleri eden Nagata, özellikle de Türkiye’nin güney sınırının birçok nedenden dolayı  karmaşık bir sınır olduğunu ve orada terörist akışını mutlak olarak durdurmanın  neredeyse imkansız olduğunu söyledi.
 
ABD'li komutan, “Türkiye, yabancı teröristlerin sınırlarını geçmesini  engellemek konusunda devasa bir ciddiyet sergiliyor. Bununla birlikte oldukça  karmaşık bir iş ve tabii ki mükemmel değil. Yabancı terör savaşçılarının hala bir  yol bulup Türkiye sınırını geçebildiklerini biliyoruz, ancak şimdi eskiden  olduğunda çok daha zor. Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırıyla ilgili bir tarih  sorunu da söz konusu, bu da konuyu biraz daha zor hale getiriyor.” şeklinde  konuştu.
 
70 bin DEAŞ militanı öldürüldü
 
Suriye ve Irak’ta DEAŞ saflarına katılmış toplam 40 bin civarında  yabancı savaşçı olduğunu ifade eden Nagata, halihazırda kaç yabancı savaşçının  bulunduğunu ve söz konusu toplam rakamın ne kadarını öldürdüklerine dair  ellerinde yeterince bilgi olmadığını söyledi.
 
Öldürülen DEAŞ savaşçılarının sayısı ile ilgili olarak Nagata şunları  söyledi:
 
“Birkaç ay önce koalisyon, Irak ve Suriye’de 60 binden fazla DEAŞ  savaşçısını öldürdüğünü açıkladı. Bu rakam şu anda 70 bini geçmiş durumda. Devasa  bir rakam ancak bunların kaçının yabancı savaşçı, kaçının Irak ve Suriye’de doğup  büyümüş savaşçılar olduğu konusundaki bilgimiz oldukça sınırlı.”

Geri dönenler doğrudan tehdit
 
Irak ve Suriye’den ayrılan yabancı savaşçılara da değinen ABD’li  general, dönen yabancı savaşçıların potansiyel tehdit değil doğrudan tehdit  olduğunu ifade etti. Bazı yabancı savaşçılarının gideceği ülkede terör saldırısı  yapmak üzere bırakıldığını ifade eden Nagata, bu tarz geri dönüşlerin bazılarını  tespit edebildiklerini, bazılarını ise edemediklerini dile getirdi.
 
Bazı savaşçıların DEAŞ’tan kaçtığını öne süren Nagata, “Bazıları da  sadece hayatlarını kurtarmak için kaçıyorlar, çünkü örgütün yenilmesinin yakın  olduğunu görüyorlar. Tabii sorun bunların ne yapacağı. Geçmişten gördüğümüz  kadarıyla bunların büyük çoğunluğu bir şiddet olayına karışmaz. Ancak bazılarının  şiddet eylemine karışma ihtimalini de gözardı edemezsiniz.” ifadelerini kullandı. Nagata, bazı savaşçıların da ideolojik olarak hayal kırıklığına uğradığı için  DEAŞ'tan ayrıldığını ifade etti.

abd suriye ışid
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı