Amerika Kobani'de Yer Alan Havaalanının Pistlerini Genişletmeye Başladı

Amerika Birleşik Devletleri'nin Merkez Kuvvetleri Komutanlığı, Kobani'ye yakın yerde bulunan, Rakka'nın ise 90 kilometre kuzey kısmında bir havaalanının pistlerini genişletmiş olduklarını teyit etti.

Amerika Kobani'de Yer Alan Havaalanının Pistlerini Genişletmeye Başladı
Bu içerik 286 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Merkez  Kuvvetleri Komutanlığı, Kobani'ye yakın yerde bulunan, Rakka'nın ise 90 kilometre kuzey kısmında  bir havaalanının pistlerini genişletmiş olduklarını teyit etti.  

Komutanlık Sözcüsü  Albay Thomas yaptığı açıklamada "Rakka'yı almak üzere ABD ve diğer DEAŞ karşıtı kuvvetlere destek  vermek için hava araçlarının uçurulabileceği ek bir yer sağlıyor" şeklinde konuştu.

ABD'nin Rakka operasyonuna desteğini artırmak üzere  Suriye'de Kobani (Ayn el-Arap) yakınında bir havaalanını genişlettiği bildirildi.

Maryland eyaletindeki Andrews Hava Üssü'nde Kongre üyelerine Hava  İkmal Komutanlığının operasyonları hakkında bilgi veren Orgeneral Carlton  Everhart II, komutanlığın belirli birimlerinin Suriye'de karada DEAŞ karşıtı  koalisyona destek verdiğini anlatırken bu ülkenin kuzeyinde bir havaalanını  genişlettiklerini ifade etti.

Orgeneral Everhart, bu havaalanının malzeme, ekipman ve personel  nakliyatında önemli bir rol oynayacağını belirtti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay John Thomas  ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, sözü geçen havaalanının Kobani'nin  yakınında, Rakka'nın ise 90 kilometre kuzeyinde yer aldığını söyledi.

Thomas, söz konusu havaalanına ilişkin, "Rakka'yı almak üzere ABD ve  diğer DEAŞ karşıtı kuvvetlere destek vermek için hava araçlarının uçurulabileceği  ek bir yer sağlıyor." dedi.

Kobani yakınındaki havaalanını inşa etmeden önce ABD kuvvetlerinin  Türkiye'de Diyarbakır'daki 8. Ana Jet Üssü ile Adana'daki İncirlik Üssü'nü  kullandığını dile getiren Thomas, söz konusu havaalanı için "Her şeyi savaşa daha  yakın hale getiriyor." ifadesini kullandı.

"Havaalanı DEAŞ'ın ateş menziline uzak"

Havaalanı ile ilgili iddialar geçen yıl da gündeme gelmiş ve ABD  bunları kesin bir dille reddetmişti. Buna karşın Amerikan medyası, havaalanını  genişletmek üzere geçen sene kasım ayında ABD askerlerinin C-130 tipi bir askeri  nakliyat uçağıyla üsse indiğini ileri sürmüştü.

Sözcü Thomas, havaalanının sadece C-130 değil aynı zamanda C-17 tipi  daha sağlam pistlere iniş yapması gereken ikmal uçaklarının da inebileceği  şekilde genişletildiğini ve düzenlendiğini aktardı.

Havaalanının terör örgütü DEAŞ'ın ateş menziline uzak olduğuna değinen  Thomas, "Rakka savaşı için Kobani yakınındaki pist ile Musul operasyonu için  Kiyara'da kurulan pist arasında oldukça benzerlik söz konusu. İkisi de ateş  menzilinden uzak ama savaş sahasına yakın." diye konuştu.

abd kobani havaalanı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı