Avustralya'da Evlerin Yalnızda Çatıları Gözüküyor

Can kaybının 2'ye çıkmış olduğu ülkede sel baskınları ise görülmemiş bir seviyeye kadar ulaştı, 10.000'lerce kişi de mahsur kaldı.

Avustralya'da Evlerin Yalnızda Çatıları Gözüküyor
Bu içerik 259 kez okundu.

Can kaybının 2'ye çıkmış olduğu ülkede sel baskınları ise görülmemiş bir  seviyeye kadar ulaştı, 10.000'lerce kişi de mahsur kaldı. 

İki kadının öldüğü ülkede, yetkililer gece boyunca suların durmadan yükselmesiyle ölü sayısının artmasından endişe ediyor. Uluslararası haber ajanslarının geçtiği fotoğraflarda, havalimanındaki uçakların mahsur kaldığı görülüyor.

Avustralya 270 kilometre hızla kıyı kentlerini vuran Debbie Kasırgasını savuşturdu ancak sonrasında başlayan şiddetli yağış ülkeye kabus yaşatıyor.

Okyanus ülkesinin doğu kıyılarında sel sularının yüksekliği 10 metreyi çoktan aştı. Tsunami gibi ilerleyen sel suları nedeniyle yollar kapandı, köprüler çöktü ve iki kadın öldü. Polis ekipleri, kadınların cesetlerini sel suları arasında Cuma gününün geç saatlerinde buldu.

Yetkililer, gece boyunca suların durmadan yükselmesiyle ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Reuters haber ajansının Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinden geçtiği fotoğraflarda, bir havaalanında uçakların mahsur kaldığı görülüyor. Lismore kentinde bazı evlerin sadece çatısı görünüyor.


Sirenler çaldı, herkes çatılara tırmandı

Felaket bölgesi Quenssland eyaletindeki tropikal adalardan Yeni Güney Galler eyaletindeki tarlalara kadar büyüyerek 1000 kilometreye ulaştı. Reuters haber ajansına konuşan Meteoroloji yetkilileri, altı büyük nehrin taştığını ve birçok bölgede su seviyesindeki yükselmenin sürdüğünü belirtiyor.

Birçok kentte sirenler peş peşe çaldı, evlerin çatılarına tırmanan insanlar kurtarma ekiplerinin gelmesini bekledi. Ancak hızla akan sular ve şiddetli rüzgar kurtarma ekiplerinin hareket etmesini güçleştiriyor.

Evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısı 100 bini geçti.

Debbie Kasırgası'yla başlayan felaketlerin ülkeye maliyetinin, 1.3 trilyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Salı günü Queensland eyaletini vuran dördüncü kategorideki  Debbie Kasırgası, yaklaşık 61 bin evi elektriksiz bırakmış, yerleşim merkezlerinin yanı sıra ekili alanlara da zarar vermişti.

 

avustralya debbie kasırgası sel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı