Ispanak Yaprağı İle Müthiş Bir Buluş

Amerikalı bilim insanları ıspanak bitkisinin yapraklarında yer alan damarları çalışan bir insan kalbi kası yaratma konusunda kullanma yolunu keşfetti.

Ispanak Yaprağı İle Müthiş Bir Buluş
Bu içerik 416 kez okundu.

Amerikalı bilim insanları ıspanak bitkisinin yapraklarında yer alan damarları çalışan bir  insan kalbi kası yaratma konusunda kullanma yolunu keşfetti. 

Keşif zarar gören organların onarımı konusunda çığır açabilir. Ünlü çizgi film kahramanı Temel Reis'in ıspanak yiyerek kaslarını şişirmesi bir açıdan gerçek oldu. Ancak ıspanak bu kez kol kası değil kalp kasının yeniden oluşmasına yardım edecek. Mashable'ın haberine göre, ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Worcester Politeknik Enstitüsü'nden (WPI) araştırmacılar, ıspanak yaprağını çalışan bir insan kalbi dokusuna çevirmeyi başardı.

Bu biyomedikal mühendislik alanındaki en zor sorunlardan biri olan zarar gören doku ve organları onarma ve yeniden oluşturmaya bir çözüm sunabilir. Eğer çalışmanın doğruluğu kanıtlarsa bilim insanları ıspanağı kalp krizi geçiren insanların kalbinde sağlıklı kaslar oluşturmak için kullanabilecek. 3 Boyutlu yazıcılar dahil mevcut biyomedikal teknoloji kılcal damar ağlarını yapay olarak üretmeyi başaramıyor. Çalışmada yer alan bilim insanlarından Joshua Gershlak ıspanak yaprağındaki damar iskeletinin dokuların büyümesi için oksijen, besin maddeleri ve diğer gerekli molekülleri göndermesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Gershlak "Burada doku mühendisliğindeki temel sınırlayıcı faktör damarsal ağın eksikliği. Damar ağı olmadan çok sayıda doku ölümü yaşanır" dedi. Araştırmacılar önce tek bir ıspanak yaprağını aldı ve yapraktaki damarların içine bitki hücrelerini ortadan kaldırmak için arıtıcı bir sıvı zerk etti. Böylece sadece damar ağı elde edildi. Ardından ıspanak yaprağının damar ağına insandaki kan hücrelerinin boyutunda olan 5 mm'den küçük plastik parçaları ve sıvılar gönderildi. Son aşamada da ıspanak damarlarına insan hücresi 'ekildi'.

Sonuçta insandaki kalp kasını taklit eden bir doku elde edilmiş oldu.
Ancak araştırmacılar hala yapılacak çok fazla iş olduğuna dikkat çekerek keşfin insanlarda test edilmesinin yıllar alabileceğini vurguladı.
WPI'dan biyomedikal mühendisliği profesörü Glenn Gaudette, "Hâlâ yapacak çok işimiz var, ancak bugüne kadar yaptığımız çalışmalar içinde bu çok umut verici oldu. Çiftçilerin binlerce yıldır topladığı bitkiler doku mühendisliğinde kullanılmak üzere bir dizi problemi çözebilir" dedi.

 

 

 

 

 

abd ıspanak kalp kası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı