OSGB Nasıl İşler?

İş yerlerindeki çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve teknik donanımlar açısından çalışanların güvenliğinin sağlanması adına OSGB adı altında birimler kurulmuştur.

OSGB Nasıl İşler?
Bu içerik 343 kez okundu.

 

İş yerlerindeki çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve teknik donanımlar açısından çalışanların güvenliğinin sağlanması adına OSGB adı altında birimler kurulmuştur. Açılımı Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olan bu birimlerde çalışma alanı ile ilgili olarak tüm güvenliğin sağlanması için çalışılmaktadır. Hizmet ve üretim sektörünün en etkin olduğu şehirlerden biri olan İstanbul’da osgb istanbul birimleri de yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar. Çalışanların sağlıklarından iş güvenliğinin oluşmasına kadar tüm personel haklarının korunması bu birimlerin yükümlülüğü altında gerçekleşmektedir. En az bir hekim, bir iş güvenliği uzmanı, bir sağlık personelinden oluşan bu osgb istanbul ilinin birimleri iş veriminin artmasını sağladıkları için firmalar açısından da yararlı olmaktadır.

OSGB Amaçları Nelerdir?

Çalışanların iş güvenliğinin ve sağlığının korunması amacı ile genel anlamda karşılık bulan osgb buna ek olarak pek çok farklı yönde çalışma yapmaktadır. İşçilerin sağlığının takip edilmesi adına birim içindeki hekimler ve sağlık personeli tüm çalışanların sağlık problemleri ile ilgilenmektedir. Buna ek olarak çalışma ortamı hakkında da çalışmalar yaparlar. Bu çalışmaların başında güvenli bir ortamın bulunup bulunmadığı gelmektedir. Gözlem sonrasında osgb düzenlemeler yapılmasını isteyebilir. Bunun yanı sıra ilkyardım ve acil müdahale gerektiren kaza, yangın gibi durumlar oluştuğu takdirde çalışanların profesyonel bir şekilde bu durumlara yaklaşmasının sağlanması için mutlaka eğitimler ve bilgilendirmeler de yapılmalıdır.

OSGB’nin Resmi Dayanağı Nedir?

Daha sağlıklı çalışma ortamlarının oluşması ve personellerin haklarının korunması amacı ile ortaya çıkarılan OSGB ilk olarak duyulduğunda pek çok kişinin aklında osgb nedir sorusunu bırakmıştı. Oysa bu birimlerin hangi bakanlık altında hangi kanunlar çerçevesinde ortaya çıkarıldığına dikkat edilirse hangi işlevleri göreceği de rahatlıkla tespit edilebilmektedir. 2010 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öncülüğünde İş Kanunu esas alınarak İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği adı altında osgb nedir ne değildir detaylıca tanımlanmıştır. Bu aşamada belirtilen iş yeri limitlerinin zaman içerisinde farklı gereksinimler doğurması sonucunda 2012 yılında bu birimler tekrar yapılandırılmıştır. Bakanlık tarafından yetkilendirilen bu birimlerin ne tür çalışmalar ortaya koyacağı resmi olarak belirtilmiştir. Daha detaylı bilgi almak için lütfen http://www.eforosgb.com/ sitemizi ziyaret ediniz .

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı