Kop Dağının Geçidinin Ulaşıma Kapanmış Olduğu Açıklandı

Doğu Anadolu içerisinde çok yoğun bir şekilde kar bastırdı, bazı kentlerin arasında yer alan ulaşım ise kesildi.

Kop Dağının Geçidinin Ulaşıma Kapanmış Olduğu Açıklandı
Bu içerik 279 kez okundu.

Doğu Anadolu içerisinde çok yoğun bir şekilde kar bastırdı, bazı kentlerin arasında yer alan ulaşım ise kesildi. 

Bölgede etkisini sürdüren kar yağışı ve tipi, Erzurum ve Ardahan'da ulaşımı aksattı. Olumsuz hava koşullarından Erzurum - Bayburt Karayolu'nun Kop Dağı Geçidi'nde ulaşım sağlanamıyor.

Doğu Anadolu'da etkisini sürdüren kar yağışı ve  tipi ulaşımda aksamalara yol açtı. Doğu Anadolu'da etkili olan kar yağışı ve tipi yüzünden  Tendürek Geçidi'nde çok sayıda araç ve yolcu, yolda mahsur kaldı. Dünden itibaren devam eden kar yağışı, Ağrı'nın  Doğubayazıt ilçesi ile Van'ın Çaldıran ilçesini birbirine bağlayan Tendürek Geçidi'nde akşam saatlerinde tipiye dönüştü.

Geçidin Somkaya rampası ve Gülizar köyü mevkilerinde yoğun şekilde  etkili olan tipi sebebiyle ilerleyemeyen tır ve yolcu minibüslerinin de  aralarında yer aldığı çok sayıda araç yolda mahsur kaldı.

Olumsuz hava koşulları sebebiyle zincirsiz ve ağır tonajlı araçların  geçişine izin verilmeyen Tendürek Geçidi'nde, yolda kalan sürücüler ve yolcuların  kurtarılması amacıyla karayolları ekiplerince çalışma başlatıldı.

Tır sürücülerinden Murat Erdem, zincir takmadığından dolayı Somkaya rampasını çıkamadığını söyledi. Erdem, "Karayolları ekiplerini aradık şu an geçidin öteki tarafı olan  Gülizar köyü mevkisinde çalışıyorlarmış. Ekipler gelmeden buradan çıkmamız mümkün  görünmüyor." dedi.

Sürücülerden Davut Kasap da tipinin aniden bastırdığını ve hazırlıksız  yakalandıklarını söyleyerek, "Sabah da buradan geçtik, yolda çok fazla kar yoktu.  Tedbirsiz yakalandık. Diğer arkadaşlar da geçidin öteki kısmında yolda kaldılar."  diye konuştu.

Ekiplerin bölgede mahsur kalan yolcu ve araçları kurtarma ve karla  mücadele çalışması devam ediyor.

AĞRI'DA AKŞAM SAATLERİNDE TİPİYE DÖNÜŞTÜ

Bölgede dün akşamdan beri etkisini sürdüren kar yağışı Ardahan kent  merkezi başta olmak üzere ilçelerde akşam saatlerinde tipiye dönüştü. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar ve tipi yağışı sebebiyle  ulaşımda aksamalar yaşandı.

 Olumsuz hava koşulları dolayısıyla il merkezine bağlı Dağcı ve  Beşiktaş köylerine ulaşım sağlanmazken Ardahan-Artvin ve Ardahan-Posof  karayollarında ulaşım güçlükle sağlanıyor. Karayolları 183. Şube Şefliğinden yapılan açıklamada, özellikle  Ardahan-Artvin ve Ardahan-Posof yollarını kullanacak olan sürücülerin buzlanmadan  dolayı araçlarında zincir kullanmalarını ve tedbir amacıyla takoz ve çekme halatı  bulundurmalarını istedi.  Kent merkezindeki yollarda da sürücülere zor anlar yaşatan kar, kenti  beyaza bürüdü.


Erzurum'da ise kar yağışı öğleden sonra etkisini artırdı. Kar yağışı ve tipi yüzünden Erzurum - Bayburt Karayolu'nun Kop Dağı Geçidi ulaşıma kapandı. Karayolları ekiplerinin halen kar temizleme ve tuzlama çalışması  yaptığı söz konusu karayolu, ekiplerin çalışmalarını tamamlanması sonrası ulaşıma  açılacak.  Yaklaşık 50 aracın yolun kapalı olması sebebiyle bekletildiği bölgede,  yolun ulaşıma açılması sonrası zincir ve kar lastiği bulunmayan araçların  geçişine izin verilmeyecek. Ekiplerin halen kar yağışı ve tipinin etkili olduğu bölgedeki  karayolunu temizleme çalışmaları devam ediyor. Bazı vatandaşlar, mart ayında kar yağışını beklediklerini belirterek,  bu kar yağışının kendileri için sürpriz olmadığını ifade etti.

  

erzurum kop dağı kar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı