Soğuk Algınlığı Sebepleri ve Belirtileri

Soğuk algınlığı - bulaşıcı rinit olarak da adlandırılır - burunda ve boğazda viral bir enfeksiyondur. Doktorlar ona "kendi kendini sınırlayan" bir durum derler, yani yalnızca uzun sürüyor ve kendi başlarına gidiyor.

Soğuk Algınlığı Sebepleri ve Belirtileri
Bu içerik 392 kez okundu.

Çoğu insanda, soğuk algınlığı nispeten zararsızdır, ancak önemli sosyal ve ekonomik etkilere sahiptir. İşten kaybedilen zamanın% 40'ı ve okul devamsızlıklarının% 30'unun soğuktan kaynaklandığı tahmin edilmektedir. Soğuk belirtiler normal olarak 1 hafta içinde düzelir, ancak bazıları 2 haftaya kadar sürebilir.

Soğuk algınlığından 200'den fazla virüs sorumlu. En yaygın rinovirüsler yetişkinlerde yaklaşık% 40 soğuk algınlığına neden olur. Soğuk algınlığı, genellikle insanların içeride kalma eğilimindeyken, bu virüslerin kolay yayılmasını kolaylaştıran, ilkbaharın sonbaharından ilkbaharına kadar sürer.

Sebepler

Ortak soğuk algınlığı bulaşıcıdır ve bir insandan diğerine geçebilir. Ortalama yetişkin, yılda yaklaşık 2 ila 4 http://www.sogukalginliginaneiyigelir.xyz/ yapar, çoğu kış boyunca. Bebekler, vücut savunmaları henüz gelişmediği için yılda 8 ila 10 soğuk alabiliyor. 6 yaşın altındaki çocuklar her yıl ortalama 6-8 soğuk aşama yaşarlar.

Hapşırma veya öksürme, virüs bulaşmış bir kişinin ağzından veya burnundan damlacıkları soğuk virüsü kolayca aktarabilir. Elle temas, virüsün başka yollardan geçmesidir. Soğuk virüsler sert yüzeylerde birkaç saat yaşayabileceğinden, bir cisim toplayarak, kapı kolunu çevirerek veya yakın zamanda soğuktan etkilenen birisinin dokunmuş bir telefona cevap vererek virüs bulaştırabilirsiniz. Daha sonra gözler, burun veya ağız içine sürülüp sıkışır.

Soğuk hava sizi soğuk yakalamaktan daha çok rahatsız etmez.

Belirtiler ve Komplikasyonlar

Soğuk virüsler, ağız, boğaz ve burnun içine yerleşen dokuları enfekte eder. Bu enfekte zarlar şişmiş veya iltihaplanır ve soğuk algınlığı semptomları başlar.

Belirtilerin gelişmesi genellikle 1 ila 3 gün arasında bir süre alır. Soğuk seyrini yaklaşık 7 ila 14 gün içinde sürüyor. Semptomlar tipik bir paterni izler:

  • Kuru, cırtlak veya boğaz ağrısı
  • Burun akışı veya tıkanıklık
  • Burun tıkanıklığıyla tetiklenen hapşırma
  • Tıkanıklığın sonucu olarak baş ağrısı
  • Tıkanıklığın da (özellikle de çocuklarda)
  • Hafif ateş ve titreme (çocuklarda yetişkinlerden daha yaygın)
  • Öksürük, genellikle ilk başlarda kurur, ancak daha sonra balgam ve balgam eşlik edebilir
  • yorgun hissetmek

Soğuk algınlığı, astım ve kronik obstrüktif akciğer (akciğer) hastalığı (KOAH) gibi diğer rahatsızlıkların semptomlarını şiddetlendirebilir. Soğuk algınlığı, özellikle akciğer hastalığı olan insanlar için akut bakteriyel bronşit, strep boğaz, pnömoni veya kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Yorgunluk, stres veya zayıf diyet ve zayıf sağlık, daha sık soğuk algınlığına yol açıp açmamaktadır, ancak daha ciddi soğuk algınlığı belirtileri tetiklediği görülmektedir. Büyükler özellikle daha ağır soğuk virüs enfeksiyonlarına yakalanma eğilimindedirler.

Soğuk virüs aynı zamanda vücudun diğer bölümlerine de bulaşabilir. Örneğin, pembe göz olarak bilinen göz enfeksiyonu (hafif konjonktivit) ortaya çıkabilir. Çocuklar, burunlarını elleriyle silip sonra gözlerini ovuşturmaya eğilimli oldukları için, özellikle buna eğilimli.

soğuk algınlığı sogukalginliginaneiyigelir.xyz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı