Enerji Bakanı Türkiye'nin Yoluna Devam Etmekte Olduğunu Açıkladı

Enerji ile Tabii Kaynaklar Bakanı görevindeki Berat Albayrak; ''Türkiye gün geçtikçe büyümeye ve güçlenmeye devam etmekte. Birileri istese ve istemese de...'' ifadelerine yer verdi..

Enerji Bakanı Türkiye'nin Yoluna Devam Etmekte Olduğunu Açıkladı
Bu içerik 336 kez okundu.

Enerji ile Tabii Kaynaklar Bakanı görevindeki Berat Albayrak; ''Türkiye gün geçtikçe büyümeye ve güçlenmeye devam etmekte. Birileri istese ve istemese de...'' ifadelerine yer verdi..

Akdeniz ve Karadeniz'deki petrol aramalarıyla ilgili de konuşan Albayrak, Mart sonu 2 geminin daha hizmete gireceğini söyledi.

Enerji Bakanı Albayrak, diplomatik kriz yaşanan Hollanda'ya tepki göstererek, "'İslamofobi bu seçimlerden sonra iktidara geliyor' denilemez. İslamofobi, bugün itibariyle zaten iktidardadır" ifadesini kullandı.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) 8. Genel Kurulu'nda konuşan Bakan Berat Albayrak, "Geçen yıla kıyasla koyulan hedefler açısından önemli adımlar attığımız bir yıl oldu. İnşallah 2017 yılı ortaya koyulan kurumsallaşma hedeflerinin sonuçlarının alındığı bir yıl olmasını temenni ediyorum" dedi. Berat Albayrak konuşmasında şunları kaydetti:

"MART SONU İKİ GEMİ İLE ARAMAYA BAŞLIYORUZ"

Bugün burada sözleşip referandumdan sonra daha detaylı konuşacağız. Bakanlık olarak 2016 yılında önemli mesafeler kat ettik. Yerli ve milli mottosuyla 2016 önemli bir yıl oldu. Ak Parti iktidarında yerli ve milli oranını en üst düzeye çıkardık. Yerli kömür, güneş ve rüzgar dedik. 2016 bu anlamda üretim artışının olduğu önemli bir yıl oldu.

2016 tarihi bir yıl oldu. İç piyasa değil bölgeyi de kuşatacak bir doğalgaz stratejimiz olmalı. Türk Akımı hızlı bir şekilde devam ediyor. Hakikaten enerjinin birçok alanında önemli adımlar attık atmaya devam edeceğiz.

Deniz aramacılığında Türkiye petrollerinin çok daha aktif olacağı bir yıl olacak. Bu sürecin artık daha aktif yürütüleceğinden bahisle Türkiye petrollerinin çok daha aktif olacağı bir yıl olacak. Bunu göreceğiz. Sadece 2 gemimizle değil. Biliyorsunuz Mart sonu 2. gemimiz devreye giriyor. İki tane önemli Türk denizcisinin çok daha aktif bir şekilde birinin Karadeniz'de birinin Akdeniz'de çok daha aktif bir şekilde çalışacağı, 3 boyutlu sismikle çok daha aktif ve nokta atışı çalışacağı bir dönem başlayacak. Artık çok daha farklı bir strateji gütmemiz lazım. Artık sadece Karadeniz'de değil önümüzdeki 5-10 yıl, stratejik olarak arama derin kuyu sondaj çalışmalarını başlatacağımız Karadeniz'in yanında Akdeniz'in de aktif bir şekilde dünya aramacılık vitrininde daha fazla yer alacağı bir dönem olacak. Ne kadar ararsanız o kadar bulursunuz. Bir de bakmışız ki uzun yıllardır konuşulan bazı neticeleri sunmayı Cenab-ı Allah nasip eder. İnşallah Akdeniz'de çok aktif bir yıl olacak.

HOLLANDA İLE DİPLOMATİK KRİZ

Albayrak, Türkiye ve Hollanda arasında yaşanan diplomatik krize ilişkin açıklamalarda bulundu.  İfade özgürlüğü hakkının ayaklar altına alındığını söyleyen Bakan Albayrak, "Dost bildiğimiz, hukukumuzun olduğu, medeniyet, gelişmişlik, küreselleşme, ifade özgürlüğü, uluslararası hukuk noktasında uzun yıllardır ilişkimizin olduğu; yüzlerce yıldır aynı coğrafyada komşuluk ilişkisi içerisinde olduğumuz ülkelerle bile bu yaşananlar noktasında önemli bir resimle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. bugün Avrupa'da yaşananlar kabul edilebilir bir şey değil. Kendinizi 'Medeniyetin, ifade özgürlüğünün, demokrasinin beşiği' diye adlandıracaksınız ama en basit bir ifade özgürlüğü hakkını ayaklar altına alıp, çiğneyeceksiniz. Bütün dünyanın gözü önünde utanç vesilesi bir tablo ortaya koyacaksınız. Kimse bunu 2-3 gün sonra 'Şu ülkede seçim var, iç siyasetin malzemesi' ucuzluğuyla açıklamaya kalkmasın" diye konuştu.

"KABUL EDİLEBİLİR TARAFI YOK"

Avrupa'daki siyasetçileri aklı selim söyleme davet eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, şöyle devam etti: "Bunun çok net bir şekilde açıklaması varsa 'İslamofobi bu seçimlerden sonra iktidara geliyor' denilemez. İslamofobi, bugün itibariyle zaten iktidardadır. Bu resim, bunu göstermektedir. Faşizm, iktidarda son sürat, hızla yol almaktadır. Nazizm, bunu nasıl açıklayacağız? Kimse kusura bakmasın. Türkiye Cumhuriyeti'nin diplomatik anlamda üst düzey bir bakanı, bir ülkeye, o ülkedeki kendi toprağına girmek noktasında adım atacak; ama siz her türlü hukuksuzluğu, her türlü demokrasiyi ayaklar altına alacaksınız. Bunu kendinize göre, deli saçması şeylerle açıklamaya çalışacaksınız. Bunun kabul edilebilir bir tarafı yok. Bu çerçevede aklı selim kaldıysa Avrupa'da siyasetçileri gündem noktasında inisiyatif almaya, aklıselim söyleme davet etmekten başka yapacağımız bir şey yok. Ama hala aynı istikamette devam ettikleri sürece bir yere yol almamız mümkün değil. Hala sadece kendilerine yonttukları sürece demokrasiyi yol almamız mümkün değil. Siyasi olarak da AB'den bahsetmek soru işaretiyle bizi karşı karşıya bırakıyor. Birileri istese de istemese de Türkiye yoluna devam ediyor.

Dost bildiğimiz, uzun yıllardır ilişkimizin olduğu ülkelerle bile bu yaşananlar önemli bir resmi ortaya koyuyor. Bugün Avrupa'da yaşananlar kabul edilebilir bir şey değil. Bütün dünyanın gözü önünde bir utanç tablosu ortaya koyacaksınız. Bunun çok net bir açıklaması var: İslamofobi bu seçimlerden sonra iktidara geliyor diyemez. İslamofobi bugün iktidardadır. Kimse kusura bakmasın Türkiye'nin üst düzey bir bakanı o ülkedeki kendi toprağına girmek isteyecek ama siz her türlü demokrasiyi ayaklar altına alacaksınız bunu kendinize göre deli saçması şeylerle açıklamaya çalışacaksınız. Bu durumu aklı selim siyasetçileri varsa onları aklı selim açıklamalara davet ediyoruz. Bu şekilde yol almamız mümkün değil. Hala sadece kendilerine yonttukları sürece demokrasiyi yol almamız mümkün değil. Siyasi olarak da AB'den bahsetmek soru işaretiyle bizi karşı karşıya bırakıyor. Birileri istese de istemese de Türkiye yoluna devam ediyor.

berat albayrak akdeniz karadeniz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı