İspanya İçerisinde Hava Kirliliği İçin Önlem Paketi Hazırlanıyor

Başkent Madrid içerisinde egzoz gazlarından kaynaklanmış olan hava kirliliğini önlemek amacı ile eski araçların trafiğe çıkmasının yasaklanması ve de hız sınırlamasının aralarında yer aldığı 30 maddelik bir önlem paketi resmi olarak açıklandı.

İspanya İçerisinde Hava Kirliliği İçin Önlem Paketi Hazırlanıyor
Bu içerik 243 kez okundu.

Başkent  Madrid içerisinde egzoz gazlarından kaynaklanmış olan hava kirliliğini önlemek amacı ile eski  araçların trafiğe çıkmasının yasaklanması ve de hız sınırlamasının aralarında yer aldığı 30 maddelik  bir önlem paketi resmi olarak açıklandı.

Madrid Belediye Başkanı Manuela Carmena ve Şehircilikten Sorumlu  Belediye Meclis Üyesi Ines Sabanes, "Kaliteli Hava Planı" başlığı altında  alınacak önlemleri basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Egzoz gazlarından kaynaklanan hava kirliliğine karşı son 6 aydır  sadece belirli dönemlerde uygulanan önlemlerin sabit hale getirilmesini öngören  planda, 2018 yılı başından itibaren her gün "M-30" adlı Madrid çevre yolundaki  motorlu araçlara saatte 70 kilometre hız limiti getirilmesi öngörülüyor.

Ayrıca, 2020'den itibaren şehir içinde araç park etmenin kısıtlanması  ve 2025'ten itibaren eski araçların kent trafiğine çıkışının yasaklanması da  dikkati çeken tedbirler arasında yer alıyor.

Madrid Belediyesi, emisyon değeri sıfır olan, çevreye duyarlı araçlara  bedava park gibi çeşitli kolaylıklar getirileceğini duyururken, belediye  otobüslerinin de çevreye daha uyumlu olacak şekilde yenileneceğini bildirdi.

Öte yandan, egzoz gazlarıyla bağlantılı hava kirliliğinin kanser, kalp  krizi gibi hastalıkları tetikleyerek ülkede yılda 2 bin 600'den fazla kişinin  ölümüne yol açtığı belirtildi.

İspanya'da bu alanda sadece Madrid'de değil, diğer kentlerde de benzer  önlemlerin alındığı biliniyor. Barcelona Belediyesi, bir süre önce 1 Aralık  2017'den itibaren geçerli olmak üzere eski araçların şehir trafiğine çıkmasına  kısıtlama getiren kararlar almıştı.

  

ispanya madrid hava kirliliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı