İçişleri Bakanı Ala: (3)

TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu, soruları yanıtladı. "Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı başta, şehir içinde tank ve zırhlı çalgıların bulunmuş olduğu yerlerin kapatılarak, şehir dışına alınacağı" hatırlatılarak, "Bu simgesel mi, yoksa fiili karşılığı var mı?" sorusunu Ala, "Hiç simgesel değil. Bunlar tam fiili karşılığı olan düzenlemelerdir. Dört cuntacı bir araya gelip karar verdiği vakit tanklar yürüyor. Tankın Ankara'da ne işi var? Ankara'da olmayacak. Sincan'da yürümedi mi? Yürüdü. 12 Eylül'de yürüdü. Ondan önce de yürüdü. Kaçıncı kezdir yürüyor. Onun için bizler bunları çıkaracağız. Yani bunun reel karşılığı var." diye yanıtladı.

İçişleri Bakanı Ala: (3)
Bu içerik 786 kez okundu.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Joseph Votel'in, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından ABD'nin birlikte çalıştığı bazı komutanların tutuklandığına yönelik açıklamalarının "gereksiz" olduğunu, belirterek, "Eğer bir itiraf değilse olacak iş değil. Türkiye'de başka devletlerin görevlilerinin muhatabı, Türkiye'deki devlettir. ABD'nin de muhatabı Türk devletidir. Türk devleti de oradaki paralelcilerden, asker elbisesi içine girmiş teröristlerden müteşekkil değil. Onlar aslına bakarsanız orada olmaması ihtiyaç duyulan insanlardı." dedi.
Bakan Ala, TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu, soruları yanıtladı.
"Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı başta, şehir içinde tank ve zırhlı çalgıların bulunmuş olduğu yerlerin kapatılarak, şehir dışına alınacağı" hatırlatılarak, "Bu simgesel mi, yoksa fiili karşılığı var mı?" sorusunu Ala, "Hiç simgesel değil. Bunlar tam fiili karşılığı olan düzenlemelerdir. Dört cuntacı bir araya gelip karar verdiği vakit tanklar yürüyor. Tankın Ankara'da ne işi var? Ankara'da olmayacak. Sincan'da yürümedi mi? Yürüdü. 12 Eylül'de yürüdü. Ondan önce de yürüdü. Kaçıncı kezdir yürüyor. Onun için bizler bunları çıkaracağız. Yani bunun reel karşılığı var." diye yanıtladı.
Ala, "Ankara'nın göbeğinde hava üssüne lüzum olmadığını" ifade ederek, "birtakım askeri, mekanize birliklerin İstanbul'da, Ankara'da, buraların göbeğinde olmasına lüzum yok. Periferideki illerimizde olsunlar." şeklinde mevzuştu.
Kötü sistemle kötü niyetliler bir araya vardığında, ülkelere büyük zararlar verdiğine işaret eden Ala, "Darbe yapıyorlar, geriye gdolayıyorlar, tarumar ediyorlar. Hem sistem kötü aynı zamanda kötü niyetli gelmiş. Cehenneme çeviriyor memleketi." ifadelerini kullandı.
- "Gereksiz, gereksiz bir izahat"
ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General Votel'in, FETÖ'nün darbe girişiminin arkasından ABD'nin birlikte çalıştığı bazı komutanların tutuklandığına ilişkin açıklamalarını değerlendirmesi istenen Ala, şunları ifade etti:
"Gereksiz, gereksiz bir izahat. Doğrusu eğer bir itiraf değilse olacak iş değil. Türkiye'de başka devletlerin görevlilerinin muhatabı, Türkiye'deki devlettir. ABD'nin de muhatabı Türk devletidir. Türk devleti de oradaki paralelcilerden müteşekkil değil, asker elbisesi içine girmiş teröristlerden müteşekkil değil. Onlar esasen orada olmaması gereken insanlardı. Kimi, nereden alınmışsa onun yerine memleket evlatları konmuştur. Herkes görevinin başında. Tamamen düşünülmeden yahut çok düşünülerek... Doğrusu eğer itiraf değilse dememin sebebi o. Bugün Sayın Başbakan'ımız da söylemiş oldu. Devletler arasındaki ilişkilerde yeri olmayan, diplomatik değeri olmayan bir cümle. Onun için üzerinde çok fazla durulmuyor. Durulması gerekir fakat anlam ifade etmeyen bir cümle."
Türkiye'nin daha da güçlenerek, içindeki safraları, teröristleri temizleyerek yoluna devam edeceğini vurgulayan Ala, "Kim Türkiye ile ilişki kurmuş ve kurmaya devam ediyorsa devlet, millet burdadır. Ama kim devlet içindeki ihanet şebekesiyle ilişki kuruyor ve onları arıyorsa onlar yoktur." dedi.
- "Onlar açık sır"
"Darbe başarılı olsaydı cuntacıların bir başbakanı atayacakları çeşitli yöneticiler olacaktı. Bu yöneticilerin bazıları da sivil olacaktı iddiaları var. Bu mevzuda bilginiz ya da tahminleriniz var mı?" sorusunu Ala, "Maşaların bir numarası belli. Pensilvanya'da oturan zat. Onda şüphe yok. Terörist başının kim olduğu açık. Bunlar maşa. Maşayı tutanı arıyorsak onları kuvvetli tahminlerle söyleyebiliriz ama zaten kendilerini çok açık etseler maşa kullanmazlardı. Dolayısıyla kullananları biliyoruz. Onlar açık sır, her insanın bildiği sırdır. Fakat söylediğinizde ispatı istenir. Bunun da kanıtlamaı öyle olmaz. Ama soruşturmalar devam ettikçe ortaya çıkacaktır. Birincisi de belli, Türkiye'de ne yapmak istedikleri de. Türkiye'yi tarumar etmek için göreve getirilmişler." diyerek yanıtladı.
- "Ciddiye alınacak bir durum yok"
"İnsan hakları ihlalleri olduğu" yönünde eleştirilerin hatırlatılması üzerine Ala, ciddiye alınacak bir durum olmadığını belirtti.
Bakan Ala, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Bir kısmı bu şekilde lüzumsuz, her zamanki ezberlerini söylüyorlar. Milletin gözü önünde olmuş. İnsanlara meydana getirilen işe bakın. Darbeci alınmış, sorgulanmış ve götürülmüş. Burada şu ana kadar ortaya çıkan, bunları söyleyebileceğiniz aslabir olay yok. Bizler devlet gibi davranmasaydık, bu işin kökünü çoktan kuruturduk. Ama başından beri demokratik, hukuk devleti iyi mi davranacaksa öyle davranıyoruz. Milletimiz de öyle davranıyor. Bizden bunlara yönelik düzenlemeleri istiyorlar. 'Gidip de linç edelim.' demiyorlar. 'Düzenlemeleri yapın ve bunları en ağır biçimde cezalandırın.' diyor milletimiz. Devlet de kendi kurallarını işleterek gerektiği şeklinde mücadelesini veriyor."
- "DAEŞ'ten aldığı istihbaratı paylaşmıyor"
"Bölücü terör örgütüyle mücadelede bölgedeki konum nedir? Tüm bu olup bitenler mücadeleyi etkiliyor mu?" sorusu üzerine Ala, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, terörle mücadelenin sürdüğünü vurguladı.
"Bizim iyi mi bir güçlük içinde olduğumuzu milletimizin de takdirlerine sunuyorum." ifadesini kullanan Ala, şunları kaydetti:
"yani düşünün ki bu yapının bu kadar yoğun ve etkili olduğu, millete kanlı darbe girişiminde bulunacak katillerin bulunduğu bir mekanizmayla terörle savaşım ediyoruz. Artık orada bundan sonraki sualşturmalarda çok daha ilginç şeyler çıkabilir. Kim, kiminle orada iş tuttu? Kim hükümeti, milleti zora sokmak için hangi terör örgütleriyle iyi mi paylaşımda bulundu? Iyi mi yardımlaşmada bulunmuş oldu? Yapılması ihtiyaç duyulan işi nasıl savsakladı, yapmadı da şehitlerimiz oldu. Verilmesi ihtiyaç duyulan istihbaratı aldığı halde iyi mi vermedi de bombalar patladı?
Bunlar yalnız tahmini söylediğim şeyler değil. Vakit süre bunları yakaladık ve soruşturmalar açtık. Mesela jandarmadan bir görevli, DAEŞ'ten aldığı haber almaı paylaşmıyor ve güzergahta onunla ilişkili olan başka bir yüzbaşı var. Onlar bu haber almaı, emniyet yahut diğer birimlerle paylaşmıyorlar ve o bomba sonra... Bu tür şeyler çok fazla. Bu hadise olduğu vakit teröristlerin kendi aralarındaki görüşmelerde, nasıl bunlardan informasyon aldıklarını, iyi mi irtibatta olduklarını itiraf edenler var. Gerçekten bu yapının, devletin içine sızarak ve çok da mesafe kat ederek, ülkeye verdiği zararın haddi hesabı yok."
Bakan Ala, memura izin yasağının ne zaman kalkacağına ilişkin soruyu ise "Şu anda bu devam edecek. Teyakkuz durumu sürüyor. ümit ederim kısa zamanda yeniden bir değerlendirme yaparız. Hükümetle icra ettiğimız değerlendirme sonucunda bir karar veririz." şeklinde yanıtladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kocasının Eşi Olmaktan Çok Çektiğini Açıkladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı
Kız Arkadaşını Başkasıyla Yakaladı