GÖKÇEK: Londra Gibi Olsun, Ankara'ya Girişler Ücretli Olsun

15 YILDA 6 KİLOMETRELİK METROYU BİTİREMEYEN GÖKÇEK ANKARA'YA GİRİŞLERİN ÜCRETLİ OLMASINI TALEP ETTİ.

GÖKÇEK: Londra Gibi Olsun, Ankara'ya Girişler Ücretli Olsun
GÖKÇEK: Londra Gibi Olsun, Ankara'ya Girişler Ücretli Olsun serkan
Bu içerik 418 kez okundu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yine ses getirecek çıkışlar  yapmaya devam ediyor. Daha önce Meral Akşener'in FETÖ'nin adayı olduğu zırvası ve iftirasıyla gündeme gelen ama Meral Akşener'den fena bir cevap alan Melih Gökçek bu kez de Ankara'ya girişilerin ücretli olması fikriyle kendini gösterdi.

Ayrıca bu düşüncesinin  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafında desteklendiğini dile getirdi.

Gökçek, olimpiyat madalyası alan ASKİ Sporlu güreşçileri kabulünde, gazetecilerin sorusu üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, belediye gelirlerinin artırılması ve büyükşehirlerde trafiğin azaltılması için ana merkezlere girişlerde araçlardan ücret alınmasına yönelik taslak hazırlandığına ilişkin haberleri değerlendirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yaklaşık 1,5 yıldır bu konu üzerinde ciddi çalışma yürüttüğünü belirten Gökçek, "Sayın Özhaseki öncesinde partide Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'ydı. O zamandan beri çalışıyor. Dolayısıyla bir hazırlığı vardı." dedi.

Melih Gökçek, Özhaseki'nin çalışmalarının, belediye başkanlarını ziyadesiyle mutlu ettiğini vurgulayarak, "Çalışmalarını çok olumlu karşılıyorum ve çok doğru." ifadesini kullandı.

Söz konusu sistemin, Londra'da uygulanmakta olduğuna dikkati çeken Gökçek, "Şehir merkezlerine girişi paralı yapmak suretiyle trafiği rahatlatıyorlar. İnsanlar diğer alternatif yolları seçtiğinde, merkezin trafiği rahatlıyor. Aynı zamanda da belediye gelir elde ediyor. Vatandaşlar ilk önce bir tepki koyabilir ama tüm dünya buraya gidiyor, kısa sürede de alışılacağını düşünüyorum." diye konuştu.

- "Trafik yetkisi her halükarda bize geçmeli"

Gökçek, yolun, şeritlerin, alt üst geçitlerin, kaldırımların, sinyalizasyonların, park edilecek yerlerin, girilmez yolların hepsinin kendileri tarafından yapıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Her şeyi biz idare ediyoruz, ama trafiği biz yönetemiyoruz. Bu çağ dışı bir mantık. Bunların doğrudan doğruya belediyeler tarafından yürütülmesi lazım. Belki bu, kademeli olabilir. İstanbul, Ankara İzmir'den başlayıp, diğer illerde de daha sonra yaygınlaşabilir. Tecrübeler öncelikle ortaya çıkar. Ama trafik yetkisi her halükarda bize geçmeli."

Mevcut durumda, zabıtaların hiçbir şekilde ceza yazamadığını, sadece kaldırıma park eden araçlara cüzi bir "İşgaliye cezası" uygulayabildiğini de anımsatan Gökçek, şu bilgileri verdi:

"Daha önce de hız limiti 50 kilometreydi. 50 kilometre ile otobanda gitmenin hiçbir mantığı yok. Çok büyük bir baskı yaptık. Dikkat ederseniz önce 70'e sonra da 82 ve artısıyla 90'a çıktı. Yetkiler bizde olursa, bunları çok daha rahatlatabiliriz. Bazı yerlerde trafiğin yavaş olması çok daha büyük kazalara neden olabilir. Bu yüzden belli bir süratin olması lazım. Sokak arasında bu olmaz tabi. Ama yaya üst geçitleriyle, karşıdan karşıya geçişlerin bulunduğu bir yerde 90 kilometre son derece normal bir sürat. O yüzden teşekkür ediyoruz, Sayın Bakanımıza, memnunuz."

Bakan Özhaseki'nin çalışmalarını da "Büyük şans" olarak nitelendiren Gökçek, "Bu şans tabi Sayın Bakanımızın eski belediye başkanı olmasından geliyor. Yani yaşadı, bu yüzden sıkıntıların hepsini çok iyi biliyor ve çözüm noktasında ciddi adımlar atılıyor. İnşallah parlamento açılır açılmaz bu belediye kanunu da geçer. Türkiye ciddi anlamda nefes alır." dedi.

Bu açıklamaların ardındaan sosyal medyada Gökçek eleştiri yağmuruna tutuldu. Özellikel Ankara ile Londra'yı kıyaslaması çok eleştiirldi

gökçek metro özhaseki ankaraya girişler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı