Gaziantep O Hastalıkla Nasıl Mücadele Ediyor? Gurur Duyulan Proje

Gaziantep O Hastalıkla Nasıl Mücadele Ediyor? Gurur Duyulan Proje
Gaziantep O Hastalıkla Nasıl Mücadele Ediyor? Gurur Duyulan Proje serkan
Bu içerik 247 kez okundu.

                                Glutensiz gıda için Gaziantep’te seferberlik ilan edildi

Bilindiği üzere asrımızın önemli hastalarından biri de Çölyak hastalığı olarak biliniyor.  Bu hastalığa yakalananlar glutenli besin yiyemiyorlar. Dolayısıyla da yaşam standartlarında bir düşüş gözleniyor. Özellikle çocuklar için bu gerçekten zor bir durum.

Bu durumun farkında olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Aktif Yaşam Merkezi bir proje gerçekleştirdi. Bu proje “Üreten Eller Projesi “olarak karşımıza çıkıyor.

Bu proje kapsamında hastalar için glütensiz gıdaların yapımı hedefleniyor. Aktif Yaşam Merkezi Çölyak hastaları için bir pastane açtı ve bu pastanede Çölyak hastalığı mağdurları için pasta ve börek yapılacak. Bunları Çölyak hastaları rahatça tüketebilecek.

VALİLİK DESTEKLİYOR

Proje SODES ve Valilik tarafından her bakımdan destekleniyor.


Proje kapsamında belediyenin Aktif Yaşam Merkezi'nde düzenlenen kursla, yüzde 40'ın üzerinde engeli bulunan çalışabilir bireylere glutensiz gıda yapımı eğitimi uzmanlar tarafından verildi. Kurs yaklaşık 9 ay önce başladı ve 60 gün sonra tamamlanacak kursta başarılı olan kursiyerler pastanede çalışma olanağı elde edecek.

Kursa 20 kişi katıldı. Gıdaların yapımındaki püf noktalar ve detaylar anlatıldı.

GLUTENSİZ GIDA ÜRETİLECEK

Aralarında bedensel ve zihinsel engellilerin bulunduğu 20 kişinin katıldığı kursta, glutensiz gıdaların yapımı aşamasında dikkat edilmesi gereken detaylar anlatıldı.

Yaklaşık 8 ay önce başlayan ve 2 ay sonra tamamlanacak kursun ardından başarılı kursiyerler, glutensiz gıdaların üretilip satılacağı pastanede çalışma imkânı bulacak. Yapılan pasta ve böreklerin fiyatında ise ticari bir kaygı gözetilemeyecek, fiyatlar uygun olacak.

Böylece Çölyak hastalarının yaşam standardı artacak.

Çölyak hastaları da kendileri için özel üretilmiş pastaları uygun fiyata alabilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Tartus'ta Yer Alan Üssünü Genişletme Kararı Aldı
Rusya Tartus'ta Yer Alan Üssünü Genişletme Kararı Aldı
Hindistan'da Raydan Çıkan Trende 36 Kişi Öldü
Hindistan'da Raydan Çıkan Trende 36 Kişi Öldü