CERABLUS TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ TEKRAR BOZACAK

CERABLUS TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ TEKRAR BOZACAK
CERABLUS TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNİ TEKRAR BOZACAK serkan
Bu içerik 550 kez okundu.

Türkiye ordusunun uluslararası koalisyon güçleriyle bu sabah Cerablus'ta başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu hakkında bir açıklama yayımlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmelerden dolayı endişe duyduğunu açıkladı. Suriye'de DAEŞ'ten fazla sivil katliamlarında rol oynadığı belgelerle ortaya koyulan Rusya'nın endişesinin siyasi gerekçeli olduğu tahmin edilebilir.

Rusya Dışişleri Bakanlığından gelen açıklamada,"24 Ağustos tarihinde sabah saatlerinde Türkiye Suriye topraklarında operasyon başlattığını açıkladı. Basında yer alan haberlere göre, Türk tankları müttefik Suriye muhalefet birlikleriyle Suriye sınırına girdiler. Ankara, hedefinin IŞİD ile mücadele olduğunu açıkladı.

Moskova, Suriye-Türkiye sınırında yaşananlardan çok endişeli… Her şeyden önce, sivil halk arasında hayatını kaybedenler dikkate alınınca kriz bölgesinde durumun daha da kötüleşme ihtimali endişe uyandırıyor.

Suriye krizinin uluslararası hakların temelinde Kürtler de dahil olmak üzere tüm etnik grupların katılımıyla 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararı çerçevesinde geniş çaplı Suriye diyaloğu üzerinden çözülebileceğinden eminiz. "denildi.

Bilindiği gibi Suriye İnsan Hakları Ağı (Suriye Syrian Network for Human Rights/ SNHR) Rusya’nın Suriye müdahalesinin başladığı 30 Eylül 2015'ten itibaren DAEŞ’ten daha çok sivili öldürdüğünü açıklamıştı.

Açıklanan rapora göre Rus hava saldırıları yüzünden 746'sı çocuk, 514'ü kadın olmak üzere 2 bin 704 sivil hayatını kaybetti, DAEŞ yüzünden ise üç sene içinde 2 bin 886 hayatını kaybetti.

Raporda sözlerine yer verilen SNHR Başkanı Fadl Abdulgani, "Rusya hükümeti veya parlamentosu, Suriye'de işlenen suçlarla ilgili herhangi bir soruşturma talebinde bulunmadı. Bu da, Rus güçlerinin saldırılarında ölen Suriyelilerin hayatlarının önemsenmediğini gösteriyor."ifadelerini kullandı.

Abdulgani, Suriye'de Rus güçleri tarafından gerçekleştirildiği düşünülen olaylara ilişkin soruşturma açılması yönündeki taleplerini Rus yetkililere ilettiklerini kaydetti.

QHA

cerablus türk rus ilişkileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler