ONKOD, İstanbul Vodafone Maratonu’nda organ bağışına dikkat çekti

38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda Organ Nakli Koordinatörleri Derneği’nin (ONKOD) Novartis işbirliğinde hayata geçirdiği “İzin Verin, Hayat Verin” kampanyası kapsamında ilk kez organ nakli olmuş bireyler, yakınları, sağlık profesyonelleri ve dernek katılımcılarıyla birlikte koştu. Gazeteci, Yazar, “Wellness” Koçu ve Lisanslı Atlet Ece Vahapoğlu da bu yılki maratonda organ bağışını desteklemek için koştu.

ONKOD, İstanbul Vodafone Maratonu’nda organ bağışına dikkat çekti
ONKOD, İstanbul Vodafone Maratonu’nda organ bağışına dikkat çekti Vadi Ay
Bu içerik 202 kez okundu.

Türkiye’de organ bağışı aile izni olmadan gerçekleşemiyor; beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin aile izin oranları ise %25 seviyesinde yer alıyor. ONKOD, Organ Bağışı Haftası’nda organ bağışı konusunda bireyleri motive ederek, organ bağışıyla ilgili kararlarını yakınları ile paylaşmalarını sağlamayı amaçlayan “İzin Verin, Hayat Verin” kampanyasını hayata geçirdi.

 

Organ nakli olan 15 birey, ilk kez bir yarışmada yer aldı. Onlara yakınları, sağlık profesyonelleri ve dernek katılımcılarının eşlik etti. Hep beraber “Sağlıklıyız, koşuyoruz” dedi.

 

Gazeteci ve yazarlığın yanı sıra “wellness” koçu ve lisanslı atlet kimliğiyle de öne çıkan Ece Vahapoğlu, ONKOD’un Novartis işbirliğinde düzenlediği kampanyaya 38. Vodafone İstanbul Maratonu’nda “Organ bağışı kararınızı ailenizle paylaşın!” mesajıyla koşarak destek oldu. Organ nakli olmuş kişiler, yakınları, sağlık profesyonelleri ve dernek katılımcılarından oluşan grubu maraton boyunca İzin Verin, Hayat Verin” kampanyasına dikkat çekti.

 

ONKOD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yavuz Selim Çınar, “Ülkemizdeki beyin ölümü gerçekleştiğinde, o kişi organ bağışçısı olsa bile aileden izin alınması gerekiyor. Ne yazık ki birçok ailenin beyin ölümü gerçekleşen yakınlarının organlarını bağışlamak istemediğnii gözlemliyoruz. “İzin Verin, Hayat Verin” kampanyamızla insanları organ bağışı konusunda motive ederek, organ bağışıyla ilgili kararlarını yakınları ile paylaşmalarını sağlamayı amaçladık. Herkesi #organbagisi ve #izinverinhayatverin etiketlerini kullanarak sosyal medya hesaplarından farkındalık kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı