Kars'tan Yola Çıktılar ! Son Durum ve Hayvan Sayısı Ne ?

KARS BÜYÜKBAŞ HAYVANCILK SEVKİYATINDA YİNE REKOR KIRDI işte o sayı..

Kars'tan Yola Çıktılar ! Son Durum ve Hayvan Sayısı Ne ?
Kars'tan Yola Çıktılar ! Son Durum ve Hayvan Sayısı Ne ? serkan
Bu içerik 1963 kez okundu.
Kars diyince akla büyükbaş hayvancılık gelir. Kars 80 ile hayvan sevkşyatı yapan bir ilimiz. Kurbanlıklar yola çıktı. Kars'ın hayvanı hem lezzetli hem de ucuz olur. Bu yüzden rağbet yine fazla olacak.
 
Bilindiği gib Kars hayvan nüfusu bakımından Türkiye'nin en büyük 5 ilinden biri.
Önlemler alındı. Trakya'ya bile sevkiyat yapılıyor. Son 3 haftadan beri tüm önelmler alındı. 
 Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Düzgün, rahat bir satış ve sevkiyat ortamı için gerekli önlemlerin alındığını ifade etti.
 
NE KADAR SEVKŞYAT YAPILDI ?
 
Şimdiye kadar 15 bin büyükbaş ve 16 bin küçükbaş kurbanlık hayvan sevkiyatı yapıldığını belirterek, "Yaklaşık 20 gündür kurban ile ilgili tüm önlemlerimizi aldık. Vatandaşın, hem dışarıdan gelenlerin alım-satımı rahat yapması hem de Karslı hemşehrilerimizin kurbanlığı rahat alacağı ve satacağı ortamı hazırladık" dedi.

"Belki Türkiye'de diğer illerimizde bu düzeyde bir hayvan sevkiyatı olmadığı için bizim düzeyimizde bir hazırlık olmamıştır" diyen Dr. Düzgün, "Çünkü biz burada toplam 20 tane veteriner hekimimizi sadece sevkiyat biriminde görevlendirdik. Yani hayvan naklinde bir arkadaşımız, kontrolünde bir arkadaşımız, pasaport birimde bir arkadaşımız, dezenfeksiyonda bir arkadaşımız, il ve ilçeler bazında 20 tane veteriner hekimimiz yaklaşık 15 gündür sadece sevkiyat biriminde kurbanlık hayvanların rahat satılması ve gönderilmesi hususunda yardımcı oluyoruz" diye konuştu.Öte yandan, kurban sevkiyatının yapıldığı Kars'ta zaman zaman aksilikler de yaşanıyor. Çamura saplanan hayvan yüklü TIR, yine hayvan yüklü başka bir kamyonun yardımıyla çekilerek kurtarıldı.
 
BÜYÜK İLLERE SEVKİYAT

Kars'tan 80 ile 15 günlük bir sürede yaklaşık 16 bin büyükbaş, 25 bin de küçükbaş hayvan sevkiyatı yapıldı. Bu sayının bayrama kadar 45 bin büyükbaş, 50 bin küçükbaş hayvana yükselmesi bekleniyor. Kars'tan İstanbulAnkaraBursaEdirne ve İzmir başta olmak üzere 80 ile günlük yaklaşık 2 bin kurbanlık hayvan sevkiyatı yapılıyor. 
 
 
kaynak:sondakika.com

'
 

kars kurbanlık hayvan sayısı kurban bayramı et hüseyin düzgün
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler