Prim Borcunu Krediyle Peşin Ödeyenler Emekli Olacak

Habertürk'ün haberine göre Bağkur'lulara müjde var. Ama ayrıntıların da olduğu aşikar. Bankalardan kredi kullananlar..

Prim Borcunu Krediyle Peşin Ödeyenler Emekli Olacak
Prim Borcunu Krediyle Peşin Ödeyenler Emekli Olacak serkan
Bu içerik 190 kez okundu.

Bankalarla anlaşıldmış bulunuyor. Bu itibarla..

Habertürk'ün haberine göre SGK, borcunu peşin ödeyerek kapatmak isteyen Bağ-Kur’lular için kamu bankaları başta olmak üzere bazı bankalarla anlaşmış bulunuyor. Bu bankalardan kredi kullananlar borcu kapattıkları tarihten itibaren emekliliğe hak kazanıyor. Kredi taksitleri de emekli aylıklarından kesiliyor.

Şirket ortakları, köy ve mahalle muhtarları, tarım Bağ-Kur’luları ve milyonlarca esnaf için bu aydan itibaren yeni bir dönem başladı. Bu kişilerin Bağ- Kur primleri artık prime esas kazançlarının yüzde 34.5’i yerine yüzde 29.5’i üzerinden alınacak. Prime esas kazanç asgari ücret ile bunun 6.5 katı arasında belirlenebiliyor. Bu da 2016 yılı için bin 647 lira ile 10 bin 705 lira arasında paraya tekabül ediyor.

5 puanlık indirimle en düşük kazanç üzerinden prim ödeyen esnafın aylık avantajı 82.35 lira olurken, yıllık avantaj tutarı 988 liraya ulaşacak. En yüksek kazanç üzerinden Bağ-Kur primi ödeyenlerin avantajı ise aylık 535 lira, yıllık olarak da 6 bin 420 liraya ulaşacak.

Fakat bu prim indiriminden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim borcu veya idari para cezası borcunun bulunmaması ya da ödeme planına bağlanması şart. Bu işin püf noktası Hem geçmişe ait borç olmayacak hem de güncel primler aksatılmadan ödenecek ki prim indirimi uygulanabilsin.

Olmadığı takdirde yüksek orandan prim borçları birikmeye devam edecek. Bu nedenle ay sonuna kadar borçlarını yeniden yapılandırmak için başvuruda bulunmayanlar, 5 puanlık indirimden yararlanamayacak.

 

BİN LİRALIK BORCA NE KADAR VADE FARKI ÖDENECEK?

12 AY - 45 TL

18 AY - 83 TL

24 AY - 105 TL

36 AY - 150 TL

KAYNAK HABERTÜRK, NTV

PRİM BORCU EMEKLİ BAĞKUR KREDİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler