Fiyatı Çok Düştü,Kuruş Hesabı Yapılıyor

Rusya ve Ortadoğu pazarının kaybedilemsi onları da zor durumda bıraktı.

Fiyatı Çok Düştü,Kuruş Hesabı Yapılıyor
Fiyatı Çok Düştü,Kuruş Hesabı Yapılıyor serkan
Bu içerik 1085 kez okundu.

Bu yıl elma üreticileri büyük sıkıntı içerisinde. Fiyatlar adeta dibe vurdu. Geçmiş yıllarda hiç bu kadar düşüş görülmemişti. Elma çiftçileri zor durumda.

Her ne kadar Rusya ile olan iyi ilişkiler söz konus olsa da ambargo kısmen devam ediyor. Ayrıca Ortadoğu pazarı da siyasi sebeplerin etkisiyle neredeyse yok olmak üzere. Durum böyle olunca fiyatlar dibe vurdu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, elmada son yıllarda yaşanan sorunların bir türlü bitmediğini belirterek, "Elmada, Rusya ambargosu ve Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle rekolte artışı çiftçimizin yüzünü güldürmedi Çiftçi zarar etti.. Yetersiz talep nedeniyle üretici fiyatı, geçen yılın 45-50 kuruş altında seyrediyor."  ifadelerini kullandı.

İHRACAT DÜŞTÜ

İç pazarın şişkinliğini belirten Bayraktar ihracatın sadece 142bin  tonda kaldığını söyledi. Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü.

Türkiye, dünya elma üretiminden yaklaşık yüzde 3,8 pay alıyor. Elmada ülkemiz büyük bir üretim potansiyeline sahip. Buna karşın tüketimimiz 2,2 milyon tonu, ihracatımız 142 bin tonu ancak buluyor. Elmanın 300 bin tona yakınını da üretim ve kullanımda kaybediyoruz.  Üretim 2,6-2,7 milyon tonun üzerine çıkınca talep yetersizliği yaşanıyor. Bu sene de bunu görüyoruz. Geçen yıl, üreticide 80 kuruş ile 1 lira 20 kuruş arasında değişen fiyat 35 kuruş ile 70 kuruş arasına indi. Elmada, Rusya ambargosu ve Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle rekolte artışı çiftçimizin yüzünü güldürmedi. Yetersiz talep nedeniyle üretici fiyatı, geçen yılın 45-50 kuruş altında seyrediyor." ifadelerini kullandı.

kaynak yeniakit.com

 

elma kuruş hedabı bayraktar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler