KPSS Tercih ve Atama Hakkında Kapsamlı Bilgiler

Birçok öğrencinin geleceğini şekillendiren kpss sınavlar eğitimin her seviyesinde yapılmaktadır. Lise son sınıf öğrencileri ve mezunları için kpss ortaöğretim sınavı ile başlayan süreç lisans sonuna kadar devam etmektedir.

KPSS Tercih ve Atama Hakkında Kapsamlı Bilgiler
KPSS Tercih ve Atama Hakkında Kapsamlı Bilgiler oncel
Bu içerik 298 kez okundu.

Birçok öğrencinin geleceğini şekillendiren kpss sınavlar eğitimin her seviyesinde yapılmaktadır. Lise son sınıf öğrencileri ve mezunları için kpss ortaöğretim sınavı ile başlayan süreç lisans sonuna kadar devam etmektedir. Ülkemizde gençlerin hayallerini iyi bir kamu kuruluşunda çalışarak geçirmek için bu kpss sınavlarından iyi bir puan almak şarttır.

Kpss Ortaöğretim Ve Kpss Önlisans Sıvaları Ve Sonuç Aşamaları Nelerdir?

Ortaöğretim mezunları için ve iki yıllık meslek yüksekokulu mezunları için ülkemizde kpss sınavı iki yılda bir yapılmaktadır. Kpss ortaöğretim sınavı kpss önlisans sınavından ortalama olarak bir ay önce yapılmaktadır. Kpss ortaöğretim sonuçları sınav yapıldıktan sonra en geç iki ay içerisinde açıklanmaktadır. Kpss önlisans sonuçları ise kpss ortaöğretim sonuçlarından sonra açıklanmaktadır.

Kpss Lisans Sınavı Sınav Ve Tercih Dönemleri Nelerdir?

Ülkemizde en az 4 yıl eğitim alan fakülte mezunlarının girdiği ve her yıl düzenli şekilde yapılan lisans sınavı farklı aşamalardan oluşmaktadır. Genel kültür ve genel yetenek alanları dışında mezun olunan branşa yönelik olarak da sınava girilmektedir. Sınavdan ortalama bir ay sonra sonuçlar açıklanmaktadır. Kpss 2016 sonuçları açıklamak için tek yetkili kurum ÖSYM’dir. Sonuçlar açıklandıktan sonra Kpss lisans tercih dönemi başlamaktadır. Yılın belirli zamanlarında ilgili kurumlara puan sıralamasına göre merkezi atama yapılmaktadır.

Kpss Tercihleri Ve Sonuç Bildirimleri Nasıl Yapılmaktadır?

Kpss sınavları, sonuçları açıklandıktan sonra belirli aralıklar ile kurumlara memur alımı yapılmaktadır. Kurumların istediği şartları sağlayan adaylar ilgili kurumları tercih edebilmektedirler. Kpss tercihleri 30 tane seçmeli olup daha fazla tercih hakkı verilmemektedir. İlgili şartları taşımadığı halde tercih yapan olursa atansa bile ataması iptal edilmektedir. Doğru tercih yapmak çok önemlidir. kpss tercihleri yapıldıktan sonra en fazla üç hafta içerisinde açıklaması yapılmaktadır. kpss ile ilgili tek yetkili kurum ÖSYM’dir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Mahkeme Adalar İçin Mısır'ın Toprağıdır Kararını Verdi
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler
Çin İçin Protesto Notası Gönderdiler