KOÇ ÜNİVERSİTESİ GÖNÜLLÜLERİ FARKINDALIK GRUBU’NDAN 15. KÜTÜPHANE ÇANAKKALE’YE

Koç Üniversitesi (KU) Gönüllüleri Farkındalık Grubu, her yıl gerçekleştirdiği ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesinin 15.’sini bu yıl Çanakkale’de hayata geçirdi. Çanakkale’nin Çan Etili İlk ve Ortaokulu’na giden KU Gönüllüleri, beraberinde götürdükleri 2 bin 500’ü aşkın kitapla bir kütüphane kurdu. Derslere de katılan Farkındalık Grubu, birinci ve ikinci sınıflara resim ve el işi; üçüncü ve dördüncü sınıflara rehberlik, ortaokul öğrencilerine ise kariyer ve münazara eğitimleri verdi.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ GÖNÜLLÜLERİ FARKINDALIK GRUBU’NDAN  15. KÜTÜPHANE ÇANAKKALE’YE
KOÇ ÜNİVERSİTESİ GÖNÜLLÜLERİ FARKINDALIK GRUBU’NDAN  15. KÜTÜPHANE ÇANAKKALE’YE Vadi Ay
Bu içerik 180 kez okundu.

Koç Üniversitesi’nde eğitim gören gönüllü öğrencilerden oluşan ‘Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu’, geleceğin yetişkinleri olan ilköğretim öğrencilerine umut ve ışık götürmeye devam ediyor. Farkındalık Grubu, 2007 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesinin 15.’sini bu yıl Çanakkale’de hayata geçirdi.

 

Koç Üniversitesi Gönüllüleri Farkındalık Grubu, 20 öğrenciden oluşan grup ile proje kapsamında Çanakkale’deki Çan Etili İlk ve Ortaokulu’nu ziyaret etti. KU Gönüllüleri beraberinde götürdükleri 2 bin 500’ü aşkın kitapla okulun ilk, projenin 15. kütüphanesini kurdu. Gönüllü öğrenciler tarafından kurulan kütüphane, birinci sınıftan sekizinci sınıfa kadar tüm öğrencilere yönelik eğitici-öğretici dergilerin yanı sıra Türk ve Dünya Edebiyatı’nın ünlü kalemlerine ait romanlardan oluştu.

 

Grubun kendi imkân ve uğraşlarıyla topladığı kitaplar sınıflara göre kategorize edilerek raflara yerleştirildi. Kütüphane kurulumu sonrasında ikişer kişilik gruplar halinde derslere giren Farkındalık Grubu; birinci ve ikinci sınıflara resim ve el işi, üçüncü ve dördüncü sınıflara rehberlik, ortaokul öğrencilerine ise kariyer ve münazara eğitimleri verdi.

Her yıl Türkiye’nin farklı bölgesinde kütüphanesi olmayan ilköğretim okullarına kütüphane kurmaya giden Farkındalık Grubu, kütüphane kurmak için yola çıkmadan önce okulları araştırıyor. Seçilen okulun kullanılmayan odasının boya badanasını yaptırıp, rafların kurulumunu sağlıyor. Kitapları İstanbul’dan getiren Farkındalık Grubu, kitapları sınıf ve seviyelere göre ayırarak yerleştirdikten sonra birinci ve ikinci sınıfların hazırladığı el işi çalışmaları ve resimlerle kütüphaneyi süsleyerek çocuklara teslim ediyor.

 

15. ‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ Proje Gönüllüleri

 

Nilay Yüksel

Çağatay Geçko

Hakan Gündoğdu

Aytunç Tunay

Mert Metin

Burcu Kavkacı

Çisem Almalı

Eda Çınar

Eda Gürbüz

Emre Altuntaş

Ezgi Şirin Balkan

Gizem Özgür

Hamza Çoban

İrem Koloğlu

Latif Satır

Meltem Köseoğlu

Selda Öztürk

Tuğçe Çelikçi

Umut Kazakoğlu

Zeynep Ece Yıldız

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı