Kıbrıs'ta esrarengiz ölümler

Gaziköy, İnönü ve Güzelyurt’ta yaşanan esrarengiz ölümler tedirgin ediyor.

Kıbrıs'ta esrarengiz ölümler
Kıbrıs'ta esrarengiz ölümler ulke
Bu içerik 3452 kez okundu.
Bazı küçükbaş hayvan üreticileri TÜK’den aldıkları ‘arpa’ dolayısıyla bu ölümlerin yaşandığını iddia etse de Hayvancılık Dairesi'nin söz konusu yemlerden aldığı numuneler üzerinde yaptığı tahliller temiz çıktı.
 
 
Mehmet Şaban: “Kasım başı arpayı aldım. 8 tane koyunum öldü, 7’si düşük yaptı. 4 tane hasta olan var.”
 
 
İbrahim Deveci: “TÜK’den aldığım arpadan dolayı 15 koyunum öldü, gömdüm.”
 
 
Salahi Latif: “TÜK’den alınan arpadan dolayı 2 hayvanım öldü, 2-3 tanesi düşük yapabilir.”
 
 
Güzelyurt ve Meserya bölgesindeki bazı ağıllarda hayvan ölümleri meydana geldi. Toprak Ürünleri Kurumu’ndan alınan ‘arpa’ nedeniyle hayvanlarının öldüğünü iddia eden hayvancıların bu iddiasını hayvancılık Dairesi yaptığı tahlilleri öne sürerek reddetti.
 
Gaziköy, İnönü ve Güzelyurt’taki üreticilerin son bir hafta içerisinde ardı ardına koyunlarının ölmesi ile patlak veren olay yem tartışması yarattı.
 
 
Üreticiler, Ekim- Kasım ayları içerisinde Toprak Ürünleri Kurumu’ndan arpa aldıklarını, bu arpayı hayvanlara verdikten sonra düşük ve ölümlerin arttığına dikkat çekti. Dün akşam saatlerinde kadar konuyu araştıran Hayvancılık Dairesi ise yemlerden aldıkları numuneleri tahlil ettiklerini ve tahlillerin temiz çıktığını açıkladı.
 
 
Naimoğulları: “Arpa alındıktan sonra bu sıkıntı yaşandı”
 
 
Gaziköy, İnönü ve Güzelyurt’tan kendisine şikayetler geldiğini söyleyen Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvan ölümleri olan ağılları gezerek, gözlem yaptığını anlattı.
 
“Benim gözlemlediğim hayvanlarda zehirlenme var” diyen Naimoğulları, hayvan üreticilerinin arpadan şüphelendiğini aktardı. Hayvancının, TÜK’den arpayı aldıktan sonra bu sıkıntının oluştuğunu aktaran Naimoğulları, kendilerinin de tahlil yaptıracaklarını, bu işin takipçisi olacaklarını dile getirdi.
 
 
Ratip: “Arpalarda bir bozukluk yok”
 
 
YENİDÜZEN’e konuşan Toprak Ürünleri Kurumu Müdürü Ragıp Ratip, ambarlardaki arpaların genel durumlarını kontrol ettiklerini, küflenme veya herhangi bir bozukluk tespit edilmediğini açıkladı.
 
Arpaların iyi durumda olduğunu hatta tohumluk kriterlerinde olan arpalar olduğuna işaret eden Ratip, çimlenme oranı düşük çıktığı için ekime değil tüketime verdiklerini aktardı.
 
Güzelyurt ve Meserya bölgesinden şikayetler geldiğini söyleyen Ratip, Güzelyurt’ta giden arpanın ithal ürün, Mesarya bölgesindeki arpanın ise yerli ürün olduğunu bu nedenle ölümlerin arpadan kaynaklandığı yönündeki söylemlerin tutarsız olduğunu ifade etti.
 
Arpalardan dolayı bir sıkıntı olamayacağını savunan Ratip, analiz sonuçlarının bekleneceğini aktardı.
 
 
Vudalı: “Analizler yapılacak, sonuçlar alınacak”
 
 
YENİDÜZEN’e konuşan Hayvancılık Dairesi Müdürü Burcu Vudalı ise dün öğle saatlerinde Gaziköy ve Güzelyurt’tan dairelerine şikayetler geldiğini söyledi.
 
İki bölgeden de yem numuneleri alındığını aktaran Vudalı, Devlet Kimya Laboratuarı’na gönderilerek aflatoksin analizi yapıldığını ve tahlillerin temiz çıktığını açıkladı.
 
 
Naimoğuları: “TÜK’den arpa alımından sonra bu sıkıntı yaşandı”
 
 
Gaziköy, İnönü ve Güzelyurt’tan kendisine şikayetler geldiğini söyleyen Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvan ölümleri olan ağılları gezerek, gözlem yaptığını anlattı. “Benim gözlemlediğim hayvanlarda zehirlenme var” diyen Naimoğulları, hayvan üreticilerinin arpadan şüphelendiğini aktardı.
 
 
Hayvancının TÜK’ün Haspolat Şubesi’nden alınan arpadan şüphelendiğini belirten Naimoğulları, arpanın bozuk olduğunu ve bir sorun olamayacak denilerek üreticiye verildiğini anlattı.
 
Naimoğulları, numunelerin alındığını ve kesin raporları beklediğini belirterek, “TÜK Müdürü eğer arpadan dolayı bu ölümler olduysa zarar ziyanı karşılayacağını söyledi ama arpadan olmadığını da belirtti” dedi.
 
 
Hayvancının TÜK’ten arpayı aldıktan sonra bu sıkıntının oluştuğunu aktaran Naimoğulları, kendilerinin de tahlil yaptıracaklarını, bu işin takipçisi olacaklarını dile getirdi.
 
TÜK Müdürü Ratip: “Arpadan dolayı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum”
 
 
TÜK Müdürü Ragıp Ratip, Güzelyurt ve Meserya bölgesinden şikayetler geldiğini, Güzelyurt’ta gelen arpa türünün ithal ürün olduğunu, Mesarya bölgesindeki arpanın ise yerli ürün olduğunu ve bir tutarsızlık olduğuna değindi.
 
Numunelerin alındığını ve gerekli tahlillerin yapılacağını aktaran Ratip, şu anda bir tahmin yürütmenin doğru olmayacağını dile getirdi.
 
 
Ratip, analiz sonuçlarının arpadan kaynaklanan olumsuz bir sonuç çıkması halinde, hayvacının tazmin edileceğini açıkladı.
 
 
Ratip, “Gerekli çalışmalar yapılacak. Kimseyi mağdur etme niyetinde değiliz. Benim ilk etapta yapmış olduğum incelemede, özellikle Güzelyurt’tan da bu şikayetin gelmesi, bu sıkıntıların arpayla çok bağlantısı olmadığı kanaatini doğurdu.
 
Çünkü aynı yerden aynı bölgeden alınan arpalar olsa belki olabilir ama Güzelyurt’ta ithal ürün verildi, Meserya’daki yerli üründür. Arpayla ilgili bir sıkıntıysa gerekli tedbirler alınacak” dedi.
 
 
Arpanın yağlı bir küspe olmadığı ve doğru koşullarda saklandığı zaman kolay kolay bozulan bir ürün olmadığına dikkat çeken Ratip, arpaların genel durumlarını kontrol ettiklerini, küflenme veya herhangi bir bozukluk tespit edilmediğini aktardı.
 
 
Arpaların iyi durumda olduğunu hatta tohumluk kriterlerinde olan arpalar olduğuna işaret eden Ratip, çimlenme oranı düşük çıktığı için ekime değil tüketime verdiklerini belirtti.
 
 
Ratip şunları söyledi:
 
“Çimlenme olayı arpanın protein değeri ile ya da besi değerleriyle ilgili bir olay değildir.
 
Bu arpalar birinci sınıf değerinde arpalardı. Biz bunları sürekli kontrolde tuttuk ama çimlenme değerleri düşük çıktığı için tüketime verdik. Bu arpalar tüketime uygun arpalardır. Benim kanaatim arpadan bir sıkıntı olamayacak ama neticeleri göreceğiz.”
 
 
Hayvancılar ne dedi? Hayvancılar ne dedi?
 
 
Mehmet Şaban: “8 tane koyunum öldü, 4 tane hasta olan var”
 
“Ben 4 Kasım’da TÜK’den 5 bin kilogram arpa aldım. Ben bu arpayı kulak parası karşılığında aldım. Hayvanlarıma eylemden önce vermeye başladım. Geçen gün ölüm olayları yaşanmaya başladı.
 
İshal ile beraber zehirlenmeler geldi. 8 tane koyunum öldü. Bunların 7’si hamileydi ve düşük yaptı. Diğer bazı hayvanlarım da sersem gibidir. 4 tane hasta var. Bugün ölenin doğum yapmasına 15 gün kalmıştı.
 
Gözüm korktu, elimden de bir şey gelmez. İlaç vermeye devam ederim, gücüm kalmadı.”
 
 
İbrahim Deveci: “15 koyunum öldü”
 
“Devletin aldığı son arpalardan hayvanlar zehirlendi. Ben bir ay önce 14 bin kilo aldım. 15 tane koyunum öldü, gömdüm. Daireye bildirmedim. Kirli ve kalitesiz arpayı sattılar. Gebe hayvanlar öldü.
 
Zaten kaçak hayvancılıktan dolayı havyanlar elimizde kaldı. Ben bunu birlik başkanlarına da söyledim. Devlet bu kaçak hayvancılığın önüne geçmeli. Ben 7 yıldır bu işi yapıyorum.
 
Ben eyleme katılmadım çünkü benim isteğim olmuyor. Kaçakçılığın önüne geçilemiyor. Oğlaklarım hep elimde kaldı. Hayvancının cebinde beş kuruş parası yoktur. Devlet Türkiye’den gelen desteğin % 40’ını bize harcar, gerisini başka yere harcar. Bir de bu tür ölüm olayları beni çok etkiledi.”
 
 
Salahi Latif: “2 hayvanım öldü, 2-3 tanesi düşük yapabilir”
 
“ Ben T.A’ya ait yem fabrikasından arpamı alırım. O da arpayı TÜK’ün Haspolat’taki ambarından aldığını söyledi. Bu arpanın Kumyalı’dan gelen bir arpa olduğu belirtildi. Ben 25 kilodan 50 torba arpa aldım. Hayvanlarıma verdim. 2 tane hayvanım öldü, sancılı da bir hayvanım var, düşük yapmasını bekleriz. 2 tane hayvanımı düşük yapmasını beklerken öldüler. 2-3 tane de düşük yapan var.
 
Denetim falan yoktur. Biz uğradığımız bu hasarın çaresini ararız. Bu hayvanlar arpadan zehirlendi. TÜK Müdürü kesinlikle arpadan olacağını tahmin etmediğini söyledi.
 
Ben arpadan olduğunu düşünüyorum zaten arpa çürüktü. İnönü’de 4-5 kişide var. Bu olay artacak diye düşünürüm. Hatta 2014 Şubat ayında Lefkoşa Veteriner Dairesi’ne otopsi için kuzu bırakmıştım.
 
Bugün oldu hala daha otopsinin cevabı gelecek. Vadili Veteriner Dairesi’ne otopsi yaptırmak için gidersiniz, ‘biz yapamayız, özele git’ derler. Ben hayvancı olarak madem Veteriner Dairesi’ne bağlıyım, rutin olarak kontrol yapmaları gerekir. Güneyde mavi dil hastalığı çıktı.
 
Bu konuda bile kapımızı çalıp da hayvanlardan kan örneği alınıp tahlil yaptırılmadı.”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İtalya İçerisinde Büyük Bir Deprem Fırtınası
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı
İsrail Askerleri Yıkım İçin Baskın Yaptı